Jumta segumi

Bitumena šindeļu jumta renovācija – lētāk kā jauna jumta seguma uzlikšana

Ventilācijas izvadi Wirplast ir pazīstams, plaši lietots un efektīvs ventilācijas risinājums. Svaigs gaiss ēkā un kvalitatīva ventilācijas sistēma ne tikai ietekmē komfortu un Jūsu ģimenes veselību, bet arī ēkas kalpošanas laiku!

Esoša bitumena šindeļu jumta renovācijas priekšrocības

Pilnīga jumta nomaiņa uz citu jumta segumu prasa papildus izmaksas, kā piemēram, vecā jumta materiālu noņemšanu un utiliziāciju, jaunā jumta konstrukcijas sagatavošanu, jauna jumta seguma un nepieciešamo papildus jumta aksesuāru iegādi un montāžu.

Esoša bitumena šindeļu jumta renovācija, ja jumta klājs saglabājies labs, samazina izmaksas – kokmateriāliem, montāžas darbam, kā arī iespējams saglabāt esošā jumta papildus aksesuārus (kā piemēram, vējmalas, lāseņus u.c).

Izmantojot esošo jumta konstrukciju, vispirms jānoplēš vecais segums, kas ātri un ērti izdarāms ar renovācijas lāpstas palīdzību. Tā no jumta ļauj noņemt veco bitumena šindeļu segumu, kā arī izraut naglas. Pēc tam jāapseko un jānomaina jumta klājs TIKAI vietās, kur tas bojāts – visbiežāk satekās, pie loga pieslēgumiem u.c.Sekojoši jāuzliek jauns apakšklājs un var veikt jauno bitumena šindeļu montāžu. Šajā procesā ir svarīgi īpašu uzmanību pievērst jumta ventilācijas izveidei no lāseņa līdz korei, kā arī pareizi jānostiprina jumts, izmantojot bitumena šindeļu naglas. Ievērojot šos soļus dažu dienu laikā jumta montāža jau būs paveikta!

Bitumena šindeļu jumta renovācija var būt nepieciešama dažādu iemeslu dēļ, piemēram, sākotnēji izvēlēts zemākas kvalitātes vai ēkai nepiemērots materiāls, nepareiza jumta seguma montāža, nepietiekami veikti profilaktiskie darbi jumta uzturēšanai. Lai jaunais jumta segums kalpotu ilgi, svarīgi pievērst šīm niansēm uzmanību.

Bitumena šindeļu kvalitātes klases

Latvijā bieži dzirdēts stereotips, ka visi šindeļi ir vienādi. Tā nebūt nav. Bitumena šindeļi tirgū ir pieejami dažādās cenu kategorijās un kvalitātātes klasēs, tāpēc tiem atšķiras paredzamais pielietojuma veids un kalpošanas laiks.

Augstākas klases bitumena šindeļi ir piemēroti dzīvojamām un sabiedriskajām ēkām. Šāda tipa kvalitātes šindeļi, ja ievērots arī pareizs montāžas process, kalpo ilgi. Šāda tipa šindeļi vispopulārākie ir bitumena šindeļu lielvalstīs ASV, Kanādā, Austrālijā, kur tiek izmantoti privātmājām, lepnām villām, viesnīcām u.c.

Zemākas klases un lētākie šindeļi ir piemēroti tikai dārza mājiņām, šķūnīšiem un citām neliela tipa ēkām vai arī ēkām, kur īpašnieks rēķināts, ka virsējo jumta seguma kārtu pēc 15-20 gadiem nāksies mainīt. Tas noteikti šāda tipa ēkām ir ļoti piemērots jumta segums – lēts, labs un vienkārši montējams. Latvijā gan bieži vien ēku īpašnieki, vēloties ieekonomēt uz jumta izmaksām, privātmājām mēdz izvēlēties neatbilstošas klases jumta segumu – lētāko variantu ar visīsāko kalpošanas laiku.

Izvēloties jauno bitumena šindeļu jumta segumu, šindeļu klases noteikti jāņem vērā un jāizvēlas piemērotus, gadiem pārbaudītus bitumena šindeļu jumta segumus.

Montāža Latvijā

Veicot jebkura jumta montāžu, svarīgi ievērot ražotāja ieteiktos montāžas norādījumus. Nepareiza montāža būtiski ietekmē un saīsina jumta kalpošanas laiku. Mūsdienās profesionāli jumiķi nereti sūdzas par to, ka bieži sastopas ar “Treknajos gados” montēto bitumena šindeļu jumtu kvalitāti. Kā paši saka, tad pie vainas nav materiāls, bet montāžas darbu kvalitāte. Tāpat bieži nākas saskarties, ka privātmājai uzklāts neatbilstošs  bitumenta šindeļu jumta segums.

“Treknajos gados” Latvijā importēja vairāk kā 10 dažādu ražotāju bitumena šindeļus. Lielākoties tie bija paredzēti mazo saimniecības ēku, dārza māju utt. pārklāšanai, taču tiecoties pēc lielākas peļņas/zemākas cenas māju būvnieki un nereti arī ēku saimnieki izvēlējās tieši šādus bitumena šindeļu jumta segumus privātmājām, domājot, ka jumts paliek jumts un kāda gan atšķirība – galvenais, ka skaisti izskatās un ir lēts.

Tāpat tajā laikā arī daudzi “celtnieki” bez atbilstošām prasmēm sāka piedāvāt bitumena šindeļu montāžu, jo pašu šindeļu klāšana ir salīdzinoši vienkāršs process, taču jāņem vērā daži elementāri pamatnosacījumi. Ne visi “celtnieki” to ievēroja.

Šo apstākļu kopums lavīnveidīgi sabojāja arī kvalitatīvu bitumena šindeļu reputāciju Latvijā.

Tipiskākās kļūdas, no kurām vajadzētu izvairīties, lai nodrošinātu bitumena šindeļu ilgmūžību:

  • Bieži vien netiek lietots apakšklājs. To izmantojot, tiek nodrošināta jumta konstrukcijas dubulta aizsardzība (hidroizolācijai un pasargā jumta klāju).
  • Bitumena šindeļus obligāti jāstiprina ar šindeļiem paredzētām naglām. Bieži vien šindeļi tiek skavoti vai vēl sliktāk tikai pielīmēti. Tāpat būtiski iedzīt naglas precīzi – ražotāja norādītajā vietā uz naglojuma līnijas.
  • Visbiežākā kļūda – nepietiekama vai vispār neesoša ventilācija var ļoti kritiski saīsināt bitumena šindeļu jumta kalpošanas laiku. Visai jumta konstrukcijai jābūt ventilējamai no karnīzes līdz korei, izmantojot ventilācijas kori – lai gaiss cirkulētu pa visu jumtu, tajā neuzkrātos mitrums un konstrukcija neuzkarstu.
  • Uzstādot netiek ievērotas montāžas nianses. Lai gan šindeļu uzklāšana parasti notiek siltos laikapstākļos, ir iespējams veikt šindeļu montāžu visu gadu. Tomēr, ja tas notiek aukstā laikā, ir jāpievērš īpaša uzmanība, lai nodrošinātu pareizi jumta funkcionalitāti.

Jumta segums netiek pirkts katru dienu. Tāpēc neatkarīgi no tā vai jumta montāžu tiek veikta pašu spēkiem vai uzticat veikt profesionāļiem, galvenais ievērot ražotāju gadiem pārbaudītus un ieteiktus montāžas standartus!

Svarīgi! Montējot bitumena šindeļu jumtus, noteikti jāievēro 3 svarīgākās lietas:

  1. Jāizmanto apakšklājs
  2. Jāizveido ventilācija (no karnīzes līdz korei)
  3. Jānaglo ar šindeļiem paredzētām naglām (nevis jāskavo)

Piemēroti bitumena šindeļi renovācijai

Ņemot vērā, ka jumta montāžas izmaksas ar katru gadu arvien pieaug, noteikti vajadzētu izvēlēties Latvijas klimatiskajos apstākļos pārbaudītus bitumena šindeļus ar ilgu kalpošanas laiku.

Viens no piemērotākajiem izvēles variantiem ir bitumena šindeļi no zīmola IKO, kas Latvijā pieejami jau kopš 1996. gada. Šie augstākās klases bitumena šindeļi ir ražoti, ievērojot Kanādas tehnoloģijas un ražošanas procesā tiek izmantoti kvalitatīvi izejmateriāli. IKO ir bitumena šindeļu ražotājs ar vairāk kā 70 gadu pieredzi un piedāvā izvēlēties piemērotu risinājumu, kas saskanēs ar jebkuru arhitektūras stilu.

Tieši IKO bitumena šindeļus īpaši bieži pieprasa tie ēku īpašnieki, kas savām ēkām daudzus gadus atpakaļ likuši zemākas klases bitumena šindeļus un, veicot jumta renovāciju, meklē tādu jumta segumu, kurš ir Latvijas klimatiskajos apstākļos pārbaudīts un tam ir laba reputācija gan starp ēku īpašniekiem, gan jumiķiem.

IKO oficiālais izplatītājs Latvijā SIA “ORBERG” esoša bitumena šindeļu renovācijai iesaka izvēlēties augstākās klases bitumena šindeļus:

  • Cambridge Xtreme – pasaulē pirmais PAŠLĪMĒJOŠAIS laminētais divslāņu šindelis. Tā forma lauj to uzklāt ātrāk un efektīvāk, kā arī samazināt materiāla atgriezumus. Īpaši platā naglojuma līnija nodrošina precīzāku šindeļu uzklāšanu uz jumta. Garantija: 30 gadi. Platīna garantija: 15 gadi.
  • Armourshield – tehnoloģiski uzlabots PAŠLĪMĒJOŠS bitumena šindelis, kura vizuālā forma atgādina bišu šūnas. Garantija: 20 gadi. Platīna garantija: 10 gadi.

IKO sortimentā pieejams arī materiāls ekonomiskajā klasē, kas būs piemērots materiāls dārza mājiņām un citām nelielām ēkām (ne privātmājām):

  • Superglass – ekonomiskās klases bitumena šindelis klasiskā formā, kas tāpat piedāvā salīdzinoši augstu kvalitātes standartu. Garantija: 15 gadi. Platīna garantija: 5 gadi.

Svarīgi! Ja tiek izmantoti IKO bitumena šindeļi, ievērojot precīzu montāžas instrukciju, šiem jumtiem bezmaksas tiek piemērota PLATĪNA garantija. Tā nodrošina 100 % klienta aizsardzību, sedzot jumta seguma, transporta un pat darba izmaksas.

Kvalitatīvi bitumena šindeļi no IKO – pareizi uzklāti, kalpos ilgi!

Pieredze rāda – ja ievēroti pareizi montāžas nosacījumi (svarīgākais – apakšklājs, ventilācija un naglas), tad IKO jumti pārsniedz arī ražotāja norādīto garantijas laiku un kalpo krietni ilgāk.

Vairāk par IKO bitumena šindeļu jumta segumu var uzzināt šeit.

Kvalitatīvs jumts – ēkas pievienotā vērtība

Jumts ir ilgtermiņa ieguldījums, kas ietekmē ēkas vērtību! Lai uzturētu tās vērtību augstu, ir svarīgi uzturēt jumtu labā stāvoklī. Labi funkcionējošs jumts nodrošina ēkas stabilitāti, pasargā iekšējās telpas no mitruma un pelējuma, kā arī nodrošina ēkas energoefektivitāti. Tāpat, ja pienāks brīdis, kad ēku vajadzēs pārdot, jumts ir viena no galvenajām lietām, uz ko potenciālie pircēji pievērš uzmanību.

Iesakām konsultēties ar ORBERG jumtu vairumtirdzniecības bāzes speciālistiem, lai saņemtu padomu un ieteikumus tieši par jūsu jumtu! Mūsu sortimentā pieejami arī dažādi citi jumta segumi, ventilācijas izvadi, jumtu aksesuāri, noteksistēmas, dūmvadi un fasādes materiāli.